Każdego roku wiosną z inicjatywy Hospicjów w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez Wolontariuszy w zamian za datki. Celem akcji jest zbiórka na rzecz Podopiecznych Hospicjów, a także zwrócenie uwagi ideę opieki hospicyjnej.
Pola Nadziei pomagają Hospicjom finansować opiekę nad dorosłymi i dziećmi, którzy potrzebują całodobowego, profesjonalnego wsparcia. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów: bliskości, rozmowy. W swojej misji kierują się hasłem „Hospicjum to też Życie”.
Żonkil jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Poprzez swą łagodność i delikatność uświadamia wyższe cele istnienia, oznaczając kruchość ludzkiej egzystencji. Kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy. Żonkil jest bardzo delikatnym kwiatem, tak delikatnym jak życie, które chroni się w hospicjum. Dlatego ofiarodawcy otrzymują za swoje “serce”- kwiat żonkila.
13 kwietnia 2019 r. na Rynku Miejskim w Bobolicach wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach będą kwestować kolejny raz na rzecz Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Kwiaty otrzymają wszyscy, którzy zechcą, choć niewielką nawet kwotą zasilić koszalińskie hospicjum.