Gmina Bobolice/Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobolicach otrzymała dotację na realizację projektu pt. „Skutecznie – przeciw przemocy” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej” – edycja 2024 dofinansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Głównym założeniem projektu jest podjęcie przez Gminę Bobolice przedsięwzięć w zakresie rozwoju działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej.
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
Działanie 1. Lokalna kampania społeczna pn. ,,Gmina Bobolice – skutecznie przeciw przemocy”. W pierwszym etapie realizacji zadania zostanie ogłoszony konkurs na film/spot promujący kampanię przeciw przemocy domowej; celem jest zwiększenie świadomości na temat problemu przemocy domowej oraz propagowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich.
W drugim etapie realizacji zadania zastanie opracowana i wydrukowana ulotka informacyjna ,,Doświadczasz przemocy domowej? Nie pozwól na to! Zrób pierwszy krok” ze wskazówkami o instytucjach i placówkach udzielających pomocy i wsparcia osobom i rodzinom uwikłanym w przemoc domową. Ulotka zostanie rozdysponowana wśród społeczności lokalnej, do miejsc użyteczności publicznej, rad sołeckich i parafii.
Działanie 2. Warsztaty terapeutyczne pn. „Szkoła dla rodziców. Pozytywna dyscyplina”. Zadanie ma na celu wsparcie rodziców i opiekunów w radzeniu sobie w codziennych kontaktach i trudnościach w rodzinie/relacjach rodzinnych, naukę umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksję nad własną postawą wychowawczą, zapobieganie powielaniu złych wzorców rodzinnych. Zajęcia będą prowadzone przez psychologa i będą miały charakter warsztatów terapeutycznych. Każdy z uczestników otrzyma książkę pt. „Pozytywna dyscyplina”.
Działanie 3. Spotkania dla mieszkańców pn. „Kierunek – bezpieczna rodzina”. Zadanie ma na celu umożliwienie mieszkańcom z terenów wiejskich skorzystania z bezpłatnego poradnictwa z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej. W trzech miejscowościach wiejskich (Porost, Głodowa, Kłanino) odbędą się otwarte spotkania z pracownikiem socjalnym oraz przedstawicielem Posterunku Policji w Bobolicach. Każdy z mieszkańców danej miejscowości będzie miał również możliwość indywidualnego spotkania, a tym samym uzyskania niezbędnej wiedzy z zakresu wsparcia rodziny i przeciwdziałania przemocy domowej.
Mieszkańcy Gminy Bobolice, w szczególności osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami oraz uczestnicy spotkań w ramach prowadzonych działań profilaktycznych otrzymają opaski silikonowe z zadrukowanym numerem telefonu alarmowego 112.
Działanie 4. Spotkania edukacyjne dla dzieci klas III – V. W ramach projektu zaplanowano organizację czterech spotkań edukacyjnych dla dzieci w placówkach oświatowych, 3 spotkania odbędą się w Szkole Podstawowej w Bobolicach (dla każdej kategorii wiekowej odrębnie) i 1 spotkanie w Szkole Podstawowej w Dargini. Spotkania edukacyjne będą prowadzone przez pedagoga/specjalistę w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Tematyka zajęć będzie dotyczyła rozpoznawania, nazywania oraz kontrolowania emocji, zwiększenia świadomości dzieci odnośnie przemocy domowej, przemocy rówieśniczej, sposobu reagowania jak i form pomocy w tym zakresie. W ramach promocji Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, dzieci otrzymają opaski silikonowe z zadrukowanym numerem telefonu zaufania.
Działanie 5. Warsztaty wyjazdowe dla dzieci pn. ,,Radzę sobie z przemocą”. W ramach realizacji zadania dzieci uczęszczające do Placówki Wsparcia Dziennego ,,Promyk” w Dargini wezmą udziału w czterodniowych warsztatach wyjazdowych pn. ,,Radzę sobie z przemocą” podczas, których będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez specjalistę z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej. Warsztaty wyjazdowe mają na celu wskazać dzieciom, jak skutecznie radzić sobie z przemocą. Uczestnicy warsztatów otrzymają upominki edukacyjne.
Działanie 6. Panel dyskusyjny pn. ,,Skutecznie – przeciw przemocy”. Spotkanie podsumowujące zakończenie projektu będzie miało charakter panelu dyskusyjnego, do którego uczestnictwa zostaną zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych instytucji/organizacji działających w sferze przeciwdziałania przemocy domowej oraz mieszkańcy Gminy Bobolice. Jednym z elementów programu spotkania będzie pokaz filmów/spotów promujących kampanię oraz wręczenie nagród.
Realizacja projektu przyczyni się do stworzenia w środowisku lokalnym systemu pomocy dla rodzin zagrożonych przemocą domową – ,,Gmina Bobolice – skutecznie przeciw przemocy”.