Poniedziałek, 18 Grudzień 2017

Jesteś tu: Home

INNE PROJEKTY POKL

ŚDS "ODNOWA"

ŚŚ "TAFLA"

Aktualności MGOPS


Domownicy „Odnowy” w zakładzie karnym

      30 kwietnia w ramach projektu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” Domownicy ŚDS „Odnowa” odwiedzili Zakład Karny w Starem Bornem.
      Panowie Henryk Aleksandrowicz – Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego oraz Krzysztof Rupik – Kierownik Działu Penitencjarnego przyjęli nas w sali konferencyjnej. Opowiedzieli o regulaminie, zasadach i funkcjonowaniu Zakładu Karnego. Dowiedzieliśmy się także jak postępować by nie trafić do takiego zakładu. Panowie pokazali nam również teren zakładu. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda blok, w którym przebywają osadzeni oraz miejsce gdzie mogą spacerować.

Więcej…
 
Zapraszamy do „Odnowy”

      Już ponad dwa lata funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy „Odnowa” działający w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Mieszkańcy Bobolic, osoby niepełnosprawne i ich rodziny nie wyobrażają już sobie życia bez tego domu, gdyż dzięki niemu spełniło się marzenie wielu osób.
     
Dom jest ośrodkiem wsparcia dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi (osoby powyżej 18-go roku życia), w której dużo uwagi poświęca się życiu kulturalnemu, uspołecznieniu oraz integracji ze środowiskiem lokalnym. Jednak najważniejszym celem działania placówki jest pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie w powrocie do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, przywrócenie samodzielności dającej możliwość zaspokajania podstawowych potrzeb bytowych.

Więcej…
 
Majówka

      2 maja br. podczas imprezy majówkowej mieszkańcy Bobolic mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu instrumentalnego pn. „Odnowa”. Zespół tworzą Domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Odnowa” uczestniczący w zajęciach z muzykoterapii.
     
Każdego dnia  domownicy pilnie ćwiczą swoje umiejętności gry na instrumentach, a Pani Iza Mirota – prowadząca zespół udziela cennych rad i wskazówek młodym muzykom. Majówkowy koncert był pierwszym występem przed bobolicką publicznością, ale to nie był debiut. „Odnowa” reprezentowała już naszą gminę na integracyjnym koncercie, który odbył się w marcu w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

Więcej…
 
Domownicy „Odnowy” zaprzyjaźnieni z biblioteką

      W maju Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach zorganizowała „Tydzień przyjaźni z biblioteką”. Dzięki zaproszeniu Pani Ewy Sabatowicz – dyrektora biblioteki  Domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Odnowa” mogli zaprzyjaźnić się z książką.
      Pani Ewa Sabatowicz przekazała mnóstwo ważnych informacji. Wytłumaczyła jakie dokumenty potrzebne są by zostać czytelnikiem. Opowiedziała jak wypożyczać książki i jak o nie dbać, jak należy zachowywać się w bibliotece oraz o tym jakie są konsekwencje zgubienia lub zniszczenia książki.

Więcej…
 
„Seniorzy na Majówce"

     
      2  maja br klubowicze Klubu Aktywnego Seniora „Wrzos” wyszli z inicjatywą przygotowania loterii fantowej oraz upieczenia pysznych ciast. Ciasta, które zostały upieczone przez Seniorów rozeszły się niesamowicie szybko i już po kilku godzinach brak było tych pyszności na stołach. Loteria fantowa  najbardziej podobała się dzieciom, ponieważ wylosować można było między innymi zabawki oraz kolorowe pluszaki.

Więcej…
 
Komputer dla Homera 2003

      „Komputer dla Homera 2003” jest to program pomocy w zakupie sprzętu elektronicznego   oraz oprogramowania umożliwiającego rehabilitację zawodową i społeczną osób niewidomych o niedowidzących.
     
Adresatami programu są osoby nieletnie oraz osoby w wieku aktywności zawodowej, niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu wzroku posiadające ważne orzeczenie o znacznym    lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.

Więcej…
 
Kolonie profilaktyczne 2009

      Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobolicach, po raz kolejny, organizuje wypoczynek letni dla dzieci z rodzin korzystających z pomocy społecznej oraz z rodzin z problemem alkoholowym.
      Planujemy, że z wypoczynku w 2009 roku skorzysta 50 dzieci z naszej gminy w wieku od 9 do 16 lat.
     Wszystkich  rodziców  zainteresowanych udziałem dzieci w kolonii prosimy o kontakt z pracownikami socjalnymi MGOPS w Bobolicach oraz z Klubem Abstynenta „Przymierze” w terminie  do 15 czerwca 2009 r.
               
                                                                                                                                                      MGOPS Bobolice

 
Goście z Belgii w „Odnowie”

      9 maja br. domownicy ŚDS „Odnowa” gościli w swoich progach niecodziennych gości, tego dnia do „Odnowy” przybyli: Josse i Gustaw Mastbooms-Vangenechten (rodzina poległego w Starem Bornem Augusta Vangenechtena) z Belgii,  Roman Pawłowski – tłumacz języka niemieckiego, Mieczysława Brzoza – Z-ca Burmistrza Bobolic, Jolanta Stępień – Kierownik MGOPS, Jolanta Pindelska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drzewianach, Zbigniew Rewkowski – menedżer sportu.
      Emilia Walter – koordynator ŚDS „Odnowa” w kilku słowach przedstawiła gościom zasady funkcjonowania placówki, następnie zaprosiła do zwiedzania poszczególnych pracowni.
     Zaproszeni goście z ciekawością zwiedzali obiekt i  podziwiali prace plastyczne wykonane przez domowników, którymi przyozdobione są wszystkie pracownie. Goście z Belgii wyrazili wielkie uznanie dla pomysłodawców tego przedsięwzięcia, jak również dla personelu pracującego w „Odnowie”, gdyż jak stwierdzili ten dom daje wiele możliwości rozwoju osobom niepełnosprawnym. Domownicy przygotowali również niespodziankę w postaci programu artystycznego przygotowanego w ramach zajęć z muzykoterapii, natomiast uczestnicy pracowni kulinarnej przygotowali słodki poczęstunek.
     Wizyta przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze. Państwo Vangenechten na zakończenie wizyty dokonali pamiątkowego wpisu do księgi gości i z rąk Emilii Walter i Jolanty Stępień otrzymali upominki – ceramiczne talerze z herbem Bobolic.
                                                                                                                                          MGOPS w Bobolicach

 
Co nowego w „Tafli”

      Dnia 09 maja wraz z pięknymi promieniami słońca na Świetlicę środowiskową „Tafla” przybyli Państwo Jose i Gustaw Mastboonrs – Vangenechten z Belgii, Pan Roman Pawłowski – tłumacz j. niemieckiego, Pani Mieczysława Brzoza Z-ca Burmistrza Bobolic, Pani Jolanta Pindelska – Dyrektor SP  w Drzewinach i Pani Jolanta Stępień - Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bobolicach. Dzieci już w progu witały i z uśmiecham na buziach zapraszały do zwiedzania „Tafli”.
      Z radością oprowadzały gości po nowo wyremontowanej świetlicy. Prezentowały swoje prace plastyczne i opowiadały o zajęciach jakie odbywają się w „Tafli”.
     Wychowankowie byli bardzo poruszeni i zachwyceni wizytą gości, zadawali dużo pytań dotyczących odczuć przybyłych gości. Na zakończenie wizyty dzieci zaprosiły wszystkich do wspólnego zdjęcia.

                                                                                                                                                              Jolanta Stępień
                                                                                                                                                         Koordynator projektu


 

 
Kiermasz wielkanocny

Kiermasz wielkanocny
      5 kwietnia br. domownicy ŚDS „Odnowa” mieli okazję zaprezentować społeczności lokalnej  prace wykonane podczas zajęć terapeutycznych. Tego dnia na rynku miejskim zorganizowano kolejny kiermasz wielkanocny, który przyciągnął wielu mieszkańców naszej gminy.
      Mimo iż pogoda nie zachęcała do spacerów to barwne stoiska z rękodziełem zrobiły swoje. Ceramika, palmy, pisanki i stroiki  wszystko barwne i kolorowe zachęcało do kupienia i przystrojenia tym swoich mieszkań. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tak jak i w ubiegłym roku prawdziwym przebojem okazały się ceramiczne pisanki – prawdziwe dzieła sztuki.
      Ogromną satysfakcją dla domowników jest fakt, że prace wykonane przez osoby niepełnosprawne cieszą się takim uznaniem. Mobilizuje to do działania i podnosi poczucie własnej wartości, co w terapii osób niepełnosprawnych jest szczególnie ważne. Zapraszamy Państwa za rok.
                         
                                                                                                                Emilia WalterŚDS „Odnowa”

 
Wycieczka Szczecin - Goleniów

 „Odnowa na lotnisku”
Środowiskowy Dom Samopomocy „Odnowa” zapewnia swoim domownikom różnorodne formy terapii, ich celem jest pomoc w powrocie do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Cel ten osiągamy nie tylko poprzez prowadzenie terapii w ośrodku, ale również poprzez organizowanie wycieczek edukacyjnych.
2 kwietnia br. domownicy „Odnowy” w ramach terapii zapoznali się z zasadami funkcjonowania lotniska. Tego dnia wraz z opiekunami zwiedzili Port Lotniczy NSZZ „Solidarność” w Goleniowie. Terapia poza ośrodkiem przynosi dodatkowe efekty ponieważ przyczynia się do większej integracji grupy co w procesie rehabilitacji jest niezmiernie ważne. Pracownicy lotniska przyjęli nas bardzo serdecznie i z cierpliwością udzielali odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Zostaliśmy zapoznani z procesem odprawy paszportowej i bagażowej. Na zakończenie personel lotniska przygotował dla nas niesamowitą niespodziankę, przeszliśmy przez odprawę paszportową, weszliśmy na płytę lotniska gdzie przygotowano dla nas pokaz strażacki. Wycieczka na lotnisko była dla wszystkich wspaniałą i bardzo pouczającą wyprawą.
                                                                                                                                                          ŚDS „Odnowa”

 

 
Koncert w Bibliotece wojewódzkiej w Koszalinie

„Odnowa” w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej
      26 marca w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się Integracyjny Koncert pn: ”Zagrajmy Razem”.  Organizatorzy – Pan Krzysztof Szymanowski i Pan Jacek Chojnacki z zespołu „Ksylofon Kwartet” oraz przedstawiciele Koszalińskiej Biblioteki Publicznej do udziału w tej imprezie zaprosili osoby niepełnosprawne z terenu miasta Koszalina oraz gmin i powiatów ościennych.
      
W koncercie udział wzięli: SOSW z Koszalina, środowiskowe domy samopomocy z Koszalina, Sławna i oczywiście z Bobolic. Każdy zespół miał na scenie swoją wielką chwilę, podczas której prezentował własny program artystyczny. Sala wypełniona po brzegi słuchała w napięciu i z pełnym podziwem. Owacjom zgromadzonej publiczności nie było końca ponieważ każdy występ doprowadzał do wzruszeń, a nawet łez.
      Takie było założenie pomysłodawcy – Pani Emilii Walter, która w ten właśnie sposób próbuje przekazać wszystkim ludziom, jak ważna jest muzyka w życiu osób niepełnosprawnych. Koncert Integracyjny odniósł sukces dlatego pomysłodawcy tego przedsięwzięcia myślą o cyklicznych koncertach integracyjnych, które będą  szerzyć i propagować zdolności wokalno – instrumentalne osób niepełnosprawnych.
     
Składam podziękowania i gratuluję członkom zespołu „Odnowa” : Rafałowi i Amelii Rożnowskim, Monice Ćwiklak, Czesławowi Zal, Janinie Cendrowskiej, Pawłowi Cieślikowi, Lechowi Birbał i Ireneuszowi Wojciechowskiemu, składam również ogromne podziękowania za trud włożony w przygotowanie występu Pani Izabelli Mirocie i Emilii Walter.
                                                                                                                                          
  Jolanta Stępień
                                                                                                                            Kierownik MGOPS w Bobolicach

    

 
« PoczątekPoprzednia919293949596NastępnaOstatnie »

Strona 95 z 96