Szanowni Państwo, Filharmonia Koszalińska zaprasza na najbliższe wydarzenia artystyczne:
Świąteczno – Noworoczne widowisko baletowe „Dziadek do Orzechów” w wykonaniu jednego z najlepszych zespołów baletowych w Europie – Polskiego Baletu Królewskiego, które odbędzie się 17 stycznia 2022 r. o godz. 20.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Koszalińskiej
Wybitni soliści polskich i międzynarodowych scen, spektakularne choreografie oraz zapierające dech w piersiach kostiumy.
Jeden z najmłodszych i jednocześnie jeden z najlepszych zespołów baletowych w Europie. U podstaw tworzenia Polskiego Baletu Królewskiego legła myśl, o próbie zebrania najlepszych polskich, zachodnio i południowoeuropejskich tancerzy w jeden zespół, który będzie odzwierciedleniem najlepszych tradycji tańca klasycznego, jak również poszukiwania oryginalnych i nowoczesnych środków artystycznej ekspresji.
„Dziadek do orzechów”
Pomimo upływu blisko stu trzydziestu lat od daty premiery “Dziadka do orzechów”, która miała miejsce w petersburskim Teatrze Maryjskim, dzieło Piotra Czajkowskiego, czołowego rosyjskiego kompozytora doby romantyzmu, cieszy się nieustannym powodzeniem wszędzie tam, gdzie jest wystawiane. “Dziadek do orzechów” to pozycja obowiązkowa w repertuarze każdego teatru operowego, szczególnie popularna w okresie Bożego Narodzenia. To również jedna z tych ról, o których marzą tancerze i tancerki na całym świecie. Wybitny francuski tancerz i choreograf Marius Petipa, po przeczytaniu opowiadania E.T.A. Hoffmanna o tym samym tytule, postanowił stworzyć libretto baletowe, które jak się okazało, weszło na wieki do baletowej klasyki.
- Noworoczny Koncert Wiedeńcki II – NOWY PROGRAM, który odbędzie się 3 lutego 2022 r. o godz. 20.00
Gwiazdorska obsada, balet, orkiestra kameralna, przepiękne głosy które zachwycają publiczność w każdym wieku! Znakomite widowisko dla całej rodziny. Noworoczny Koncert Wiedeński to także zapierające dech w piersiach, bajkowe kostiumy, które przeniosą również najmłodszych widzów do magicznego, wiedeńskiego świata Króla Walca – Johanna Straussa. U nas nie zabraknie muzycznych żartów, niespodzianek i skeczów. Udowodnimy tym samym, że muzyka łączy pokolenia i nie zna granic!
Niekwestionowany, najbardziej rozpoznawalny Kameralny Zespół Straussowski wykonujący wyłącznie muzykę Króla Walca – Johanna Straussa nieprzerwanie od niemal dekady!
Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści międzynarodowej estrady, artyści występujący w największych polskich i światowych salach koncertowych.
Zabrzmią największe, ponadczasowe i wiecznie bliskie sercom melomanów przeboje króla walca – Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wesoła wdówka”, „Księżniczka czardasza” oraz „Kraina uśmiechu”. Publiczność usłyszy m.in.: Walc „Nad pięknym modrym Dunajem”, Arię Barinkaya „Wielka sława to żart”, Duet wszech czasów „Usta milczą dusza śpiewa”, polkę „Tritsch-Tratsch” oraz słynny „Marsz Radeckiego”.
- Spektakl baletowy „Jezioro Łabędzie” w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego, który odbędzie się 31 marca 2022 r. o godz. 20.00
„Jezioro łabędzie”
Trudno znaleźć drugi tak mocno rozpoznawalny tytuł w całej literaturze baletowej, jak „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Balet rosyjskiego kompozytora wsiąkł na tyle mocno w świadomość odbiorców, że stał się niemalże synonimem sztuki baletowej. Jak to często bywa prawdziwe arcydzieła zostają odkryte po czasie. To wyjątkowe dzieło nie od razu stało się przebojem. Premiera baletu na deskach moskiewskiego Teatru Bolszoj w roku 1877, uznana została za klapę. Dopiero kolejna premiera, która odbyła się blisko dwadzieścia lat później, w nieco zmodyfikowanej formie dramaturgicznej i muzycznej zyskała przychylność publiczności. „Jezioro łabędzie” nazywane też „baletem baletów” to utwór o wysoce dramatycznym zabarwieniu, w którym szczęście może przynieść tylko śmierć. To także bardzo wymagające dzieło pod względem wykonawczym, o czym publiczność będzie mogła przekonać się sama, wybierając się na proponowany przez nas spektakl. Możliwość spędzenia wieczoru z artystami Polskiego Baletu Królewskiego, z pewnością dogodzi najbardziej wymagającym koneserom sztuki baletowej. „Jezioro łabędzie” to historia wybitnie romantyczna, w której miłość i śmierć idą pod rękę, niczym para na ślubny kobierzec.
- „Koncert Muzyki Przedwojennej”, który odbędzie się 9 kwietnia 2022 r. o godz. 17.00
Podczas koncertu usłyszą Państwo obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będzie Straussowski Zespół Kameralny, składający się z wybitnych muzyków młodego pokolenia, występujących na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie. Na scenie wystąpią także wielokrotnie nagradzane gwiazdy polskiego i międzynarodowego baletu oraz laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści polskiej estrady, artyści występujący w największych polskich i światowych salach koncertowych, filharmonicznych oraz operowych. Wzruszają i bawią publikę od wielu lat, za każdym razem przyjmowani owacjami na stojąco! To połączenie klasycznej formy i kunsztu z młodością, wdziękiem, werwą i niespotykaną muzykalnością artystów wykonujących to muzyczne widowisko! Niekwestionowany, najbardziej rozpoznawalny polski zespół wykonujący muzykę Króla Walca – Johanna Straussa tym razem zaprezentuje się Państwu w repertuarze muzyki przedwojennej.
Usłyszą Państwo nieśmiertelne przeboje, perły polskiej piosenki, utwory filmowe i operetkowe czasów międzywojennych. Zabrzmią między innymi: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Ada! To nie wypada!”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Tango milonga”, „Ostatnia niedziela” i wiele, wiele innych niezapomnianych melodii. Nie zabraknie także popisowych tang oraz czardaszy w wykonaniu niezwykłych artystów Młodego Pokolenia. Usłyszą Państwo między innymi melodie z repertuaru Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Toli Mankiewiczównej, Jana Kiepury i innych.
Zakup biletów grupowych i indywidualnych możliwy jest przez Internet – www.tomczykart.pl lub w przypadku braku możliwości zakupu przez internet – w kasie Filharmonii Koszalińskiej.